Zajímavost-obří záchranný trezor

Na Norském ostrově Spitsbergen je pod zemí skrytý obří trezor. Jedná se o soustavu klimatizovaných trezorových místností jejímž účelem je ochránit biodiverzitu na Zemi. V útrobách trezoru jsou proto shromážděny stovky tisíc semen nejrůznějších rostlin.

Podzemní objekt je navržen tak, aby semena přežila jakoukoli katastrofu. Vnitřní prostory jsou udržovány v  nízkých teplotách (až -18 °C), proto aby veškerá semena  vydržela zmražená i pětadvacet let poté, co by v budově přestal pracovat klimatizační systém.

Semena tu budou v bezpečí i v případě nukleární války nebo klimatické změny a budou tak moci posloužit jakožto zdroj pro obnovu zemědělství na planetě. Některá semena uložená v trezoru by měla být životaschopná ještě i za dvacet tisíc let.

Poloha trezoru, který je zabudován do hory ve výšce sto třicet metrů nad mořem zajišťuje, že semena zůstanou v suchu i v případě, kdy by roztály ledovce.Shromáždit semena trvalo sedmdesát let. V současnosti je tu uschováno přes půl miliónu semen z celého světa. Najdete zde například sto tisíc různých typů rýže. Trezor ale není ani z poloviny plný, má kapacitu k uskladnění až čtyř a půl milionu semen.

 

26.03.2012

 
 

ARCHIV

     

SK

s Vámi již od roku 1992

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím | Další informace

Přihlášení partnera:
Počet položek: 0 | Celkem: 0 Kč

Objednat